Vzdělávání

Obecné informace

Klinický farmaceut je farmaceut se specializací v oboru Klinická farmacie (KF).

V současné době je možné se vzdělávat v základním oboru Klinická farmacie. Specializovaná způsobilost v oboru KF je podmínkou pro samostatný výkon činností klinického farmaceuta.

V brzké době se bude možné vzdělávat v nástavbovém oboru Farmaceutická péče o geriatrické pacienty (FPoGP). Zvláštní specializovaná způsobilost v oboru FPoGP opravňuje absolventa samostatně poskytovat klinicky orientovanou farmaceutickou péči o geriatrické pacienty na oddělení nebo pracovišti klinické farmacie u poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících lůžkovou a/nebo ambulantní péči, na pracovišti klinického farmaceuta nebo na pracovišti farmaceuta v zařízeních sociální péče nebo sociálních služeb tam, kde není pracoviště klinického farmaceuta.

Kdo může pracovat na oddělení klinické farmacie?

  • Farmaceut se specializovanou způsobilostí v oboru KF.
  • Farmaceut ve specializační přípravě v oboru KF.
  • Farmaceut se zvláštní specializovanou způsobilostí v oboru Farmaceutická péče o geriatrické pacienty (plánováno).
  • Farmaceut se zvláštní specializovanou způsobilostí v klinicky orientovaných nástavbových oborech, jejichž vytvoření je plánováno v dalších letech např. Klinická farmacie v intenzivní péči.

Jak se stát klinickým farmaceutem?

  1. Zařadit se do specializačního vzdělávání v oboru Klinická farmacie, žádost je podávána na MZ ČR. https://www.mzcr.cz/zarazeni-do-oboru-vystaveni-prukazu-odbornosti-zruseni-zarazeni/.
  2. Absolvovat základní lékárenský kmen v délce 18 měsíců na 1,0 úvazek v zařízení lékárenské péče (jakákoliv lékárna) a tento kmen ukončit úspěšně absolvovanou zkouškou.
  3. Absolvovat vlastní specializovaný (tj. klinickofarmaceutický) výcvik v délce 42 měsíců na 1,0 úvazek pod vedením školitele na akreditovaném pracovišti v oboru Klinická farmacie.
  4. Úspěšně složit atestační zkoušku v oboru Klinická farmacie.

Specializační vzdělávání - Základní obor Klinická farmacie

Cílem specializačního vzdělávání v oboru Klinická farmacie je získání specializované způsobilosti
osvojením potřebných teoretických znalostí a praktických dovedností v oblasti poskytování
klinickofarmaceutické péče, a je podmínkou pro samostatný výkon činností KF.

Nejprve je třeba se zařadit do specializačního vzdělávání v oboru Klinická farmacie. Zařazení do oboru, vystavení průkazu odbornosti, zrušení zařazení – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz).

Specializační vzdělávání probíhá podle platného vzdělávacího programu Klinická farmacie (Věstník MZ ČR č. 9/2020) a je zakončeno atestační zkouškou.

Specializační vzdělávání se skládá ze 3 částí:

  1. Povinná praxe v oboru Klinická farmacie v délce 42 měsíců. Probíhá jako celodenní průprava na
    akreditovaném pracovišti v oboru Klinická farmacie a v rozsahu odpovídajícím stanovené týdenní
    pracovní době pod dohledem školitele (úvazek 1,0). Školenec konzultuje se školitelem z akreditovaného pracoviště rozvržení teoretické části specializačního vzdělávání i obsah atestační práce,
  2. Teoretickou část vzdělávacího programu Klinická farmacie realizuje Subkatedra klinické farmacie IPVZ. Jedná se o kombinaci webcastové formy a prezenční formy výuky – workshopu,
  3. Specializované stáže dle vzdělávacího programu na akreditovaných klinických pracovištích.

Specializační vzdělávání je zakončeno atestační zkouškou. Po jejím úspěšném složení získává absolvent specializovanou způsobilost v oboru Klinická farmacie. V praxi to znamená, že Ministerstvo zdravotnictví dává absolventu potvrzení o jeho schopnostech a kompetencích samostatně pečovat o pacienty v rozmezí daném vzdělávacím programem.

Kompetence klinického farmaceuta uvádí vzdělávací program Klinická farmacie (viz odkaz výše).

Získání specializované způsobilosti v oboru Klinická farmacie je základem, který je třeba neustále v
rámci celoživotního vzdělávání upevňovat a rozšiřovat.

Specializační vzdělávání - Nástavbový obor Farmaceutická péče o geriatrické pacienty

Cílem vzdělávání v nástavbovém oboru Farmaceutická péče o geriatrické pacienty (FPoGP) je příprava samostatně pracujícího specialisty, který je na základě svých teoretických znalostí a praktických dovedností oprávněn samostatně poskytovat klinicky orientovanou farmaceutickou péči geriatrické pacienty na oddělení nebo pracovišti klinické farmacie u poskytovatelů zdravotních služeb poskytujících lůžkovou a/nebo ambulantní péči, na pracovišti klinického farmaceuta nebo na pracovišti farmaceuta v zařízeních sociální péče nebo sociálních služeb tam, kde není pracoviště klinického farmaceuta.

Vzdělávání probíhá dle platného vzdělávacího programu Farmaceutická péče o geriatrické pacienty 2022.

Celková doba přípravy v nástavbovém oboru je 12 měsíců a je zakončena složením závěrečné zkoušky.

Specializační vzdělávání - Akreditace zdravotnického zařízení

Specializační vzdělávání zajišťuje poskytovatel zdravotních služeb nebo jiná právnická nebo fyzická osoba, které Ministerstvo zdravotnictví udělilo akreditaci (dále jen "akreditované pracoviště").

Charakteristiku akreditovaného pracoviště specifikuje Vzdělávací program pro specializační obor Klinická farmacie v kapitole č. 7.

Seznam akreditovaných pracovišť: Vlastní specializované výcviky (mzcr.cz).

Žádost o akreditaci:

Akreditace lze udělit pro:

a) základní kmen,

b) vlastní specializovaný výcvik,

c) část specializačního vzdělávání uskutečňovanou v rámci poskytování specializované ambulantní péče,

d) obor specializačního vzdělávání,

e) doplňující odbornou praxi,

f) nástavbový obor,

g) teoretickou část vzdělávacího programu,

h) funkční kurz,

i) zajištění odborné praxe v rámci praktické části aprobační zkoušky,

j) část specializačního vzdělávání v oboru praktické lékárenství.

O udělení akreditace rozhoduje Akreditační komise.

Délka udělení akreditace:

  • Akreditace se uděluje nebo prodlužuje na dobu určitou, odpovídající nejméně délce vzdělávacího programu, počítanou ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení nebo prodloužení akreditace. Akreditace se uděluje nebo prodlužuje nejvýše na dobu 10 let; akreditace na uskutečňování vzdělávání v základním kmeni se uděluje nebo prodlužuje nejvýše na dobu 5 let. O délce udělené akreditace rozhodne ministerstvo na základě návrhu příslušné akreditační komise. (podle ustanovení § 17 zákona č. 95/2004 Sb.)
  • Prodloužení akreditace – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz).

Celoživotní vzdělávání

Celoživotní vzdělávání klinických farmaceutů navazuje na vzdělávání specializační.

Klinický farmaceut musí ovládat farmakoterapii a řešení lékových problémů vznikajících v kterémkolivlékařském oboru – a to alespoň v základní rovině i v případě, že se danému oboru nevěnujesystematicky. Důvodem je zejm. skutečnost, že v mnohých zdravotnických zařízeních je zatím početklinických farmaceutů nedostatečný – specialista v oboru Klinická farmacie proto potřebuje být dojisté míry "univerzálním" odborníkem na farmakoterapii.

Nicméně, stejně jako tomu bylo v předchozích letech v lékařských oborech, tak i v oboru Klinickáfarmacie bude muset postupně docházet k další diferenciaci a specializaci.

Systém klinickofarmaceutické péče je již nyní nastavován tak, aby každý klinický farmaceut úzce spolupracoval pouze s několika málo lékařskými obory – v těchto oborech pak musí mít hlubší znalosti farmakoterapie (na rozdíl od oborů, kterým neposkytuje systematickou péči – viz výše).

Česká odborná společnost klinické farmacie proto vytváří model celoživotního vzdělávání, kterýbude umožňovat vzdělávání ve 2 úrovních:
  1. Základní – určeno pro všechny klinické farmaceuty, cílem je získat základní orientaci ve farmakoterapii určitého oboru,
  2. Pokročilé – určeno pro klinické farmaceuty, kteří poskytují systematickou péči konkrétnímu oboru, cílem je získat hlubší znalosti farmakoterapie v tomto oboru.

Informace o plánovaných a již proběhlých vzdělávacích akcích pořádaných ČOSKF naleznete v našem Kalendáři.

Přihlašování na vzdělávací akce a detailní informace jsou k dispozici na webových stránkách coskf-vzdelavani.cz