Novelizace Zákona o zdravotních službách
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
všichni se těšíme na dva letní měsíce, na čas, kdy si myslíme, že doděláme všechny pracovní resty, což se prakticky nikdy nepodaří, na dovolenou...
Ale než se plně ponoříme do prázdninového času, rádi bychom shrnuli dění kolem novelizace zákona o zdravotních službách.
Pro připomenutí: Zákon o zdravotních službách (ZZS) říká pacientovi, které oblasti zdravotní péče má pro něj zdravotní systém zabezpečit a čím jsou jednotlivé oblasti zdravotní péče unikátní. Činí tak prostřednictvím definování účelů jednotlivých péčí.
ČOSKF se vždy snažila, aby byl v ZZS zaveden pojem "klinickofarmaceutická péče" a definován účel této péče, a to logicky pod samostatným písmenem – stejně jako jsou definovány účely ostatních unikátních péčí.
Česká lékárnická komora (ČLnK) a Česká farmaceutická společnost (ČFS) ČLS JEP naopak prosazovaly zavedení obecného pojmu "farmaceutická péče". Text našeho návrhu definice účelu klinickofarmaceutické (KF) péče, který jsme vytvořili v roce 2023, inkorporovaly do definice farmaceutické péče.
Jejich snažení se propsalo v září 2024 do vládního návrhu ZZS, který byl poslán do poslanecké sněmovny.
Schválení zákona v předložené podobě by znamenalo, že KF péče nebude v legislativě nikde uvedena, přičemž lékárenská péče by sice v ZZS nebyla uvedena také, ale v další legislativě by zůstala zachována.
Nemohli jsme připustit, aby byl do zákona zaveden pouze zastřešující pojem "farmaceutická péče" a to v situaci, kdy se u nás klinická farmacie a KF péče slibně rozvíjejí a jsou uznávány i za hranicemi České republiky. Bylo třeba vynaložit značné úsilí, abychom zvrátili situaci a mohli pojem "klinickofarmaceutická péče" do ZZS vrátit zpět. Obrátili jsme se na předsednictvo ČLS JEP, fakulty, poslance, právníky, ministerstvo zdravotnictví a další subjekty, vysvětlovali jsme, psali a jednali.
Byli jsme připraveni na kompromisní řešení. Prioritou bylo zachování termínu "klinickofarmaceutická péče" v ZZS. Po konzultaci s právníky jsme chtěli, aby bylo zřejmé, že "farmaceutická péče" je jen zastřešující pojem a že se skládá z péče lékárenské a klinickofarmaceutické, které se významně liší svými účely. Měli jsme připraveny a zkonzultovány formulace, respektive pro nás přijatelné alternativy jako např. "farmaceutická péče, kterou se rozumí péče lékárenská a klinickofarmaceutická..."
Předsedou ČLS JEP byla svolána schůzka kolem kulatého stolu se zástupci ministerstva zdravotnictví, fakult, odborných společností, komory a s poslanci. Děkan hradecké farmaceutické fakulty svolal několik setkání před plánovaným kulatým stolem, kde jsme opět vysvětlovali, proč je důležité pojem "klinickofarmaceutická péče" v legislativě udržet. Dlouho jsme neměli žádnou podporu. Nicméně nakonec přišla.
Jako první projevila ochotu ke kompromisu Sekce klinické farmacie ČFS. Po konzultaci s jejich právníkem předložila návrh formulace, který korespondoval s naším. Kompromisní řešení významně podpořili oba děkani farmaceutických fakult.
Na vlastním jednání kolem kulatého stolu kompromis podpořili a odsouhlasili všichni zúčastnění.
Výsledkem jednání byl ministerský pozměňovací návrh, který prošel 1. a 2. čtením v poslanecké sněmovně a nakonec, s legislativně technickou úpravou, 3. čtením.
Legislativně technická úprava se netýkala domluveného kompromisu k uvedení lékárenské a klinickofarmaceutické péče v ZZS, ale jiné domluvy mezi ministerstvem zdravotnictví a ČLnK. Komoře nyní v zákoně chybí text "další služby v oblasti prevence a včasného rozpoznávání onemocnění, podpory zdraví".
Návrh zákona ve znění po 3. čtení v poslanecké sněmovně:
"§ 5 odst. 2 písmeno i) farmaceutická péče, kterou se rozumí zejména péče lékárenská a klinickofarmaceutická (dále jen "farmaceutická péče") jejímž účelem je maximalizace účinku a minimalizace rizik farmakoterapie, směřující ke zlepšení kvality života pacienta; farmaceutická péče se sestává zejména ze zajišťování, přípravy, úpravy, uchovávání, kontroly jakosti, výdeje léčivých přípravků s výjimkou transfuzních přípravků a surovin pro výrobu krevních derivátů podle zákona o léčivech, zajišťování, uchovávání, výdeje a prodeje potravin pro zvláštní lékařské účely a zdravotnických prostředků a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro; dále je farmaceutickou péčí optimalizace farmakoterapie pacienta včetně hodnocení vlivu farmakoterapie na diagnostické metody, posuzování a kontrola účelného, bezpečného a hospodárného užívání léčivých přípravků a používání zdravotnických prostředků, konzultační a konziliární činnosti a poradenství; je-li farmaceutická péče poskytována v lékárně, jedná se o lékárenskou péči."
Budeme monitorovat další vývoj, držme si palce, aby vše pro KF péči a naši praxi dobře dopadlo.
Po prázdninách se těšíme na další setkání s Vámi na plánovaných workshopech a Aktualitách KF 2025.