News

Projekt NETPHARM/Nové technologie pro translační výzkum

 

netpharm1

netpharm2

Klinické farmaceutky PharmDr. Eliška Dvořáčková, Ph.D. z Pracoviště klinické farmacie Nemocnice Na Františku, PharmDr. Jana Gregorová, Ph.D. z Oddělení klinické farmacie Fakultní nemocnice Bulovka, PharmDr. Milada Halačová, Ph.D. z Oddělení klinické farmacie Nemocnice na Homolce, PharmDr. Irena Murínová, Ph.D. z Oddělení klinické farmacie Ústřední vojenské nemocnice se zapojily do spolupráce na expertním projektu NETPHARM/Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách, spolufinancovaném Evropskou Unií. Tento nový projekt má za cíl vytvořit integrovanou síť spolupracujících center excelence pro výzkum a vývoj v oblasti pokročilých terapií a technologií týkajících se racionálního užití léčiv. Pracovní balíček 4 (WP4) projektu je věnován „Geriatrické klinické farmacii a novým technologiím pro individualizaci lékových schémat u starších nemocných“ a je veden doc. PharmDr. Danielou Fialovou, Ph.D. 

Kromě tuzemských českých klinických odborníků a výzkumníků v oblasti individualizované geriatrické farmakoterapie jsou do tohoto výzkumu zapojeni i klíčoví zahraniční experti zastupující renomované vědecké instituce a odborné společnosti, a to prof. G. Onder z Universita Catollica del Sacro Cuore z Itálie a ředitel výzkumu EuGMS (z angl. European Geriatric Society, Evropské geriatrické společnosti), prof. Lisa Pont z University Technology Sydney, Austrálie a prezidentka ISPE (z angl. International Society of Pharmacoepidemiology, Mezinárodní společnosti pro famakoepidemiologii), prof. Stephen Byrne z University College Cork, Irsko a předseda Special Interest Group on Deprescribing of the ESCP (z angl. European Society of Clinical Phamacy, Evropské společnosti pro klinickou farmacii) a prof. Davide Vetrano, expert z Karolinského Institutu ve Švédsku.

Primární cíle WP4 projektu NETPHARM jsou:

  • popsat nové principy individualizace lékových režimů u starších nemocných v akutní a ambulantní péči s ohledem na různá stádia geriatrické křehkosti a kardio-hepato-renálního syndromu
  • transformovat tato nová doporučení do prvních SW algoritmů a e-health technologií použitelných ve zdravotnictví
  • publikovat interdisciplinární klinické guideliny v této oblasti výzkumu
  • publikovat kvalitní odborné články (min. 25, z toho 15 v časopisech Q1)

Sekundární cíle WP4 projektu NETPHARM jsou:

  • podporovat mezioborovou spolupráci klinických farmaceutů, geriatrů, odborníků na kardio-reno-hepatální syndrom a farmakoepidemiologů na národní úrovni (v ČR) i v mezinárodním měřítku
  • zvýšit mezinárodní spolupráci Farmaceutické fakulty UK se zahraničními odborníky a jejich týmy a zvýšit mezioborovou spolupráci s renomovanými evropskými a mezinárodními odbornými společnostmi, zejména s ESCP, EUGMS a ISPE
  • napomáhat při vytváření národních výzkumných center klinické farmacie v akutní a ambulantní péči, která prohloubí klinickou spolupráci při individualizaci lékových schémat mezi komunitami zdravotnických pracovníků, zejména klinických farmaceutů, geriatrů, praktických lékařů, odborníků na kardio-reno-hepatální syndrom a farmakoepidemiologů

Název projektu: Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách /NETPHARM

Číslo projektu: CZ.02.01.01/00/22_008/0004607

Název programu: Operační program Jan Ámos Komenský, Priorita 1 - Výzkum a vývoj, Specifický cíl 1.1 Rozvoj a posilování výzkumných a inovačních kapacit a zavádění pokročilých technologií

Výzva OP VVV:           02_22_008 Vynikající výzkum

Rozpočet projektu: 495 479 168,91 Kč (cca 20 015 milionů EUR)

Financuje: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) za podpory Evropské Unie

Realizace projektu: 1. března 2024 – 28. února 2028 (předpokládaná doba trvání 48 měsíců)

Garant celého projektu: prof. Petr Pávek, FaF UK

Název pracovního balíčku 4 (WP4): Geriatrická klinická farmacie a nové technologie pro individualizaci lékových režimů u starších pacientů

Vedoucí WP 4: doc. Daniela Fialová, PharmD, Ph.D.

Aktivita byla podpořena projektem Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách /NETPHARM, reg. č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004607, který je spolufinancován Evropskou Unií.

Etický kodex klinického farmaceuta

Dne 29. 7. 2024 byl výborem ČOSKF přijat Etický kodex klinického farmaceuta jako společný dokument České odborné společnosti klinické farmacie ČLS JEP a Asociace pracovišť a oddělení klinické farmacie. 

Etický kodex upravuje chování a jednání klinického farmaceuta k pacientům, lékařům, ostatním zdravotníkům a k celé společnosti.

Výbor ČOSKF a předsednictvo APOKF doporučují všem klinickým farmaceutům vykonávajícím svou profesi na území ČR, aby tento kodex respektovali.

 

Strategická analýza Ministerstva zdravotnictví

Vážené kolegyně a kolegové,
 
Na konci května přišla zpráva a možnost vyjádřit se k dokumentu "Strategická analýza Ministerstva zdravotnictví". 
 
Celý dokument je k dispozici zde.   
 
Není tam žádná zmínka o farmacii kromě lékové politiky. Ve strategii jsou zmiňovány klíčové body rozvoje ve zdravotnictví jako je např. paliativní péče, geriatrie, stomatologie atd., ale chybí jakákoli zmínka o nutné reformě farmacie.
 
Posíláme Vám na vědomí připomínky zpracované Českou odbornou společností klinické farmacie ČLS JEP - viz příloha. Nejedná se o hotový a dokonalý materiál, ale v tuto chvíli je potřeba dát MZ alespoň základní informaci o tom, že na poli farmacie je třeba provést koncepční a systematické změny. 
 
Komora bude posílat připomínky k lékárenské péči, které by měly vycházet z jejich strategického dokumentu.
 
Za výbor ČOSKF PharmDr. Jana Gregorová, Ph.D. 
předsedkyně společnosti 

Zpráva ČOSKF za rok 2022

Výbor České odborné společnosti klinické farmacie zveřejňuje zprávu s přehledem aktivit společnosti za rok 2022. 

Zprávu naleznete zde.

Obsah zprávy:

Úvodní slovo předsedkyně ČOSKF

Cíle ČOSKF

Výbor ČOSKF

Revizní komise ČOSKF

Pracovní skupiny ČOSKF

Současný stav pracovišť a oddělení klinické farmacie lůžkové péče v ČR

Potenciál pracovního trhu pro odbornost klinického farmaceuta

Zemřel pan profesor Jaroslav Květina

Medaile ČLS JEP pro členky  ČOSKF 

Metodika vykazování výkonů klinického farmaceuta

Nový vzdělávací program Farmaceutická péče o geriatrické pacienty

ČOSKF a vzdělávání v oboru Klinická farmacie

Vzdělávací akce ČOSKF

Prezentace oboru Klinická farmacie na akcích spřátelených odborností

Publikace v oboru Klinická farmacie

 

Clinical pharmacy on EPHAR 2021 congress

Clinical pharmacy on EPHAR 2021 congress

Czech Professional Society of Clinical Pharmacy organised a symposium in congress EPHAR 2021 (The Federation of European Pharmaceutical Societies). In the symposium the state of art of clinical pharmacy in three different countries - USA, UK and Czech Republic - was introduced. The presentations are available on the congress website for three more months. In comparison with other two countries the clinical pharmacy praxis in Czech Republic has shorter history but it is developing in similar direction towards independent pharmaceutical specialisation fully incorporated int the health care system.
 
Abstracts of the presentations:

Clinical Pharmacy Methodology, Education and Practical Application: comparison of three countries (Czech Republic, Great Britain, USA)

symposium organized by Czech Professional Society of Clinical Pharmacy

 

Clinical Pharmacy Practice in the United States: The Role of Education, Training and Credentialing in the Development and Expansion of Clinical Pharmacy Services

Marketa Marvanova, PharmD, PhD, BCGP, BCPP, FASCP

  • Dean and Professor, Skaggs School of Pharmacy, University of Montana, Montana, Missoula MT 59812

Clinical pharmacy (CP) in the United States is among the most developed and progressive in the world where the clinical pharmacist works directly with physicians, other healthcare professionals and patients providing direct patient care and comprehensive medication management in hospitals (e.g. emergency, critical care, internal medicine, neurology, psychiatry), clinics, nursing homes/long-term care facilities, and manage care organization among others. The clinical pharmacists practice as essential members of the interprofessional healthcare team to optimize the use of medications and promote health, wellness and disease prevention while improving patient outcomes, decreasing healthcare costs and increasing access to care. Clinical pharmacists need depth knowledge of pharmacology/medications, pathophysiology, disease presentation and diagnosis, patient physical assessment and laboratory monitoring, evidence-based therapeutic guidelines and disease management, wellness and prevention, pharmacokinetics and therapeutic/drug monitoring, electronic health records and clinical documentation, as well as effective written and verbal communication skills. To provide the foundation for development and expansion of CP services across the healthcare system, there is need for advanced terminal pharmacy degree, postgraduate residency training and specialty clinical certifications, and legal frameworks enabling such practices. Development and expansion also require and can generate public acceptance and demand for CP roles in collaborative and interprofessional practices within the healthcare institutions and system.

The status of CP practice in the U.S. along with highlights from several progressive states will be discussed along with the role of education, advanced clinical training and credentialing in enabling and developing a highly-trained CP workforce to provide advanced patient care and comprehensive mediation management.

 

The work of a clinical pharmacist in the UK

Mgr. Karolína Russ

  • Department of Clinical Pharmacy, Ostrava Municipal Hospital, Czech Republic

Pharmacist in the UK are the third largest healthcare profession, with clinical pharmacy being one of many pathways they can follow. Clinical pharmacy in the UK is not necessarily always bound only to the hospital environment, but can be practised in other healthcare settings, both national as well as private. Clinical pharmacist need to gain appropriate education, have excellent communication skills, empathy and be able to work within a multidisciplinary team. Throughout their career, they are expected to obtain competencies (from general to consultant level competency framework), undergo extensive training in various areas as well as postgraduate education. They are expected to follow professional alongside regulatory standarts developed by the pharmacy profession. Personal working experience of the speaker in the hospital environment with various challenging duties is presented, whilst new, exciting professional pathways (eg. independent prescribing) for clinical pharmacists are being introduced in the UK. The role of clinical pharmacists in the UK is constantly evolving , with the possibility to specialise later in their career and opportunity to progress into management or teaching within their working enivornment and work closely with the wider multidisciplinary team.

 

Clinical pharmacy methodology, organization, education and practice in the Czech Republic

Jan Miroslav Hartinger, PharmDr., Ph.D.

  • Institute of Pharmacology, 1st Faculty of medicine, Charles University and General University Hospital, Prague

Jana Gregorová, PharmDr. PhD.

  • Department of Clinical Pharmacy, Hospital Na Bulovce, Prague

Clinical pharmacy in the Czech Republic is quickly developing and becoming an independent pharmaceutical specialization which aims to bring the knowledge of pharmacology and pharmaceutical sciences into the clinical practice. Clinical Pharmacy Practice Methodology formulated by Czech Professional Society of Clinical Pharmacy will be presented. In the Czech Republic proactive automatic medical records screening by clinical pharmacist is proposed. Based on prespecified risk factors patients’ medication therapy is classified as low, medium or high risk. Subsequently a plan to eliminate existing or possible drug related problems is made and discussed with the attending physician. Repeated controls by clinical pharmacist are carried out as needed (in case of new diagnosis, changes in overall state etc.). Recommendations are recorded in patient’s medical documentation. For outpatient and inpatient setting also direct counselling according to the physicians’ request is provided. The inpatient procedures (medication checks, recommendations, repeated controls etc.) are covered from health insurance and new ambulatory procedure (comprehensive medication review) for outpatient praxis is approved. Complex education program has been established to support high demands that are placed on clinical pharmacists. Results from a pilot study carried out in one clinical pharmacy ward after new methodology has been implemented will be presented.

Subcategories