Informace k Výkazu A007 prezentované na 6. kongresu ČOSKF.
Výkaz A007 byl na základě výsledků z roku 2015 pro sběr dat za rok 2016 upraven, výrazně je zjednodušen oddíl "Pracovníci", ke změnám došlo i v oddíle "Evidence činností klinického farmaceuta". Přehled změn, které byly provedeny shrnujeme zde.
Výkaz A007 klinická farmacie - formát pro sběr dat za rok 2017
Pokyny pro vyplňování výkazu A007 - formát pro sběr dat za rok 2017
Dotazy k vyplňování výkazu je možné zasílat na adresu: vykazy@coskf.cz.
Na jednání Pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví ČR k Seznamu zdravotních výkonů byly dne 22. 10. 2015 schváleny 3 výkony klinického farmaceuta.
Autorskou společností je Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP.
Výkony klinického farmaceuta jsou implementovány do Vyhlášky č. 421/2016 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami a která platí od 1. 1. 2017.
Registrační listy zdravotních výkonů vydaných touto vyhláškou naleznete v elektronické databázi k seznamu zdravotních výkonů, v sekci Platné výkony.
Registrační listy zdravotních výkonů jsou dostupné zde.
Do kolonky Odbornost nutno vyplnit číslo odbornosti: 006.
Obrázek popisuje zařazení výkonů do systému práce klinického farmaceuta. Zhodnocení rizikovosti: Komplexní zhodnocení míry rizikovosti pacienta klinickým farmaceutem. Stanovení plánu farmakoterapie: Stanovení plánu racionalizace farmakoterapie pacienta klinickým farmaceutem. Ověření účinnosti: Ověření účinnosti stanoveného plánu racionalizace farmakoterapie pacienta klinickým farmaceutem. |
![]() |
Zhodnocení farmakoterapie klinickým farmaceutem při příjmu pacienta do zdravotnického zařízení lůžkové péče je prováděno jednak s cílem včasné eliminace chyb v chronické/vstupní medikaci, a dále s cílem identifikace rizikových faktorů, které mohou být příčinou současných lékových problémů a/nebo problémů během hospitalizace a/nebo po propuštění pacienta.
UPOZORNĚNÍ! Je vykazován POUZE u pacientů se stanovenou střední a vysokou mírou rizikovosti.
Míra rizikovosti pacienta:
Hodnocené rizikové faktory jsou ve Vyhlášce č. 421/2016 Sb. (str. 6467).
Stanovení plánu racionalizace farmakoterapie klinickým farmaceutem u hospitalizovaného pacienta s vysokým a středním rizikem identifikovaným při jeho příjmu; nebo i s nízkým rizikem identifikovaným při jeho příjmu při změně zdravotního stavu pacienta; nebo stanovení plánu racionalizace farmakoterapie klinickým farmaceutem u hospitalizovaného pacienta na základě specifického požadavku ošetřujícího lékaře.
Průběžné ověření účinnosti stanoveného plánu racionalizace farmakoterapie pacienta klinickým farmaceutem. Je vykazován u pacientů se stanoveným plánem racionalizace farmakoterapie u pacientů se střední a vysokou mírou rizikovosti při příjmu; u pacientů se stanovenou nízkou mírou rizikovosti a stanoveným plánem racionalizace farmakoterapie pacienta klinickým farmaceutem při změně zdravotního stavu nebo u pacientů se stanoveným plánem racionalizace farmakoterapie klinickým farmaceutem na základě specifického požadavku ošetřujícího lékaře.
UPOZORNĚNÍ! Omezení frekvence je platné podle registračních listů: 2 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným vysokým rizikem; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným středním rizikem; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným nízkým rizikem při změně jeho zdravotního stavu; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným plánem racionalizace farmakoterapie na základě specifického požadavku ošetřujícího lékaře; v jednom dni 2 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným vysokým rizikem; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným středním rizikem; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným nízkým rizikem při změně jeho zdravotního stavu; 1 x za hospitalizaci u pacienta se stanoveným plánem racionalizace farmakoterapie na základě specifického požadavku ošetřujícího lékaře.
Dotazy k výkonům klinického farmaceuta je možné zasílat na: vykony@coskf.cz.